Krótka historia maszyny do pisania

Krótka historia maszyny do pisania

Próby zmechanizowania procesu pisania sięgają co najmniej XIV wieku. W czymś, co nazwał „Arrowsmith’s Engine”, Anglik John Gutenberg użył mechanicznych dźwigni do podnoszenia metalowych liter i układania ich w kolumny. Pierwszą konstrukcją, która przypominała maszynę do pisania, jaką znamy dzisiaj, była drewniana maszyna zbudowana przez Włocha Pellegrino Turri w 1808 roku. Wykorzystywała ona system krzywek, dźwigni i przeciwwag do drukowania znaków na papierze z metalowego cylindra.

 

Wczesne modele były prostsze niż maszyny używane obecnie – często się psuły lub zacinały, a operator musiał dosłownie zatrzymywać się i ręcznie naprawiać problem. Najwcześniejsze maszyny do pisania były nawet wolniejsze niż pismo ręczne. Z czasem wynalazcy coraz lepiej radzili sobie z udoskonalaniem projektów i zwiększaniem ich wydajności, a także z ich przenoszeniem (choć nadal wymagały zewnętrznego źródła zasilania). Zmieniali także rodzaje nośników – od drukowania liter na papierze za pomocą atramentu do drukowania znaków na taśmie zrobionej z papieru i kleju.

 

W 1867 r. Amerykanin Christopher Latham Sholes wynalazł układ klawiatury QWERTY (który został ostatecznie przyjęty przez firmę Remington), który do dziś jest standardem w niemal każdej używanej maszynie do pisania i klawiaturze komputerowej.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie printure.pl