Jak wybrać ośrodek uzależnień dla młodzieży?

Jak wybrać ośrodek uzależnień dla młodzieży?

Jedną spośród ważniejszych decyzji, które musi podjąć osoba uzależniona, jest zdecydowanie się na leczenie w ośrodku stacjonarnym. Potrzebuje to przyznania się do straty władzy nad własnym życiem i oddalenie się od rodziny na parę tygodni, czasem choćby miesięcy. Co jest istotne dla osób uzależnionych, by czas terapii był zagospodarowany z jak najdoskonalszym efektem? Co należy brać pod uwagę jeśli pragniemy dobrać najlepszy ośrodek uzależnień dla młodzieży?

Czym zajmuje się terapeuta uzależnień?

Na samym początku musisz wiedzieć, iż terapeuta uzależnień jest fachowcem z branży psychologii czy również psychiatrii, jakiego ważnym zakresem wiedzy jest oczywiście badanie oraz leczenie rozmaitego typu nałogów. Podczas własnej pracy wspomaga chorych przy kłopotach psychicznych, trudnych decyzjach życiowych, natomiast też w mechanizmie samorozwoju osobowościowego chorych.

Czy ośrodek uzależnień dla młodzieży, to miejsce dla mnie?

Nie ma odpowiedniej odpowiedzi na pytanie, gdy należy zgłosić się na terapię. Należałoby natomiast pamiętać o najistotniejszym – terapia uzależnień to nie oznaka słabości, jedynie – wprost odwrotnie – dużej siły. Gdy więc borykasz się z kłopotem uzależnienia, rozpoczęcie leczenie uzależnień młodzieży w ośrodku  to dobry sposób, aby raz na zawsze z tymże skończyć oraz zacząć nowe, dobre życie, pozbawione nałogów.

Jaka specjalizacja?

Odpowiedni ośrodek terapii leczenia uzależnień dla młodzieży nie jest odpowiedni dla wszelkich. Nie jest on dla młodych oraz również dla dojrzałych, dla pań oraz również dla panów, dla zawodowo czynnych oraz dla osób z zaburzeniami świadomości. Profesjonalne placówki są sprofilowane, na przykład leczą tylko żeńskie uzależnienia. Takie ukierunkowanie lecznicy podnosi efektywność kuracji grupowej, ponieważ pozwala spotkanie się w jednej grupie osób z niezwykle podobnymi kłopotami. Świadomość tego, iż nie jest się samemu z własnym problemem, iż pozostali mają identycznie, funkcjonuje niezwykle terapeutycznie.

Stała Superwizja

Istotne, by placówka jak również indywidualni terapeuci systematycznie się superwizowali. Podczas superwizji specjaliści omawiają trudności, niepewności oraz kłopoty pochodzące z pracy z chorym. Superwizja to przyglądnięcie się pracy ośrodka oraz specjalistów w nim działającym. Superwizja to wspólna wymiana doświadczeń, przemyśleń, wspólne zastanawianie się nad źródłami trudności, szukanie istoty kłopotu, podchodzenie do nowych podejść. Koniecznie postawą w każdym ośrodku leczenia uzależnień jest zatrudnienie specjalistów uzależnień, psychologa oraz psychiatry.

Program Terapeutyczny

Nie istnieje ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży „dobry dla wszystkich”. Dla osób dojrzałych, dobrze funkcjonujących z dużym wsparciem społecznym, rodziną, czynnych zawodowo, niejednokrotnie dobre są programy podstawowe z zasady 4-6 tygodniowe. Dla osób młodych, z badanymi zakłóceniami zachowania i/lub osobowości za dobre uważa się programy readaptacyjno – lecznicze, niejednokrotnie trwające przeszło rok. Placówka powinna udzielić nam własny program, informacje o zatrudnionych fachowcach, doktorach, terapeutach, ich doświadczeniu w leczeniu uzależnień.