Jak przebiega leczenie uzależnień młodzieży?

Jak przebiega leczenie uzależnień młodzieży?

Życie młodzieży bywa znacznie trudniejsze niż się może wydawać dorosłym. Wiele problemów jest wtedy zastępowanych uzależnieniami. Mogą przyjąć one różne foromy – od alkoholu, po seks czy narkotyki. Aż 30% dzieci poniżej 18 roku życia ma kontakt z używkami, gdzie dla wielu jest to zwykła codzienność. Jak przebiega wówczas leczenie uzależnień młodzieży?

Rozpoznanie uzależnienia

Kluczową sprawą jest jak najwcześniejsze rozpoznanie uzależnienia. Jeśli zrobi się to wystarczająco szybko można uniknąć wielu problemów. W przypadku gdy rozpoznanie nastąpi dopiero w trakcie dorosłości to może być już za późno. Warto sprawdzać co jakiś czas pokój dziecka. Oznaką uzależnienia może być późne przychodzenie do domu lub brak kontaktu z rodziną. Uzależnienie często powoduje gorsze wyniki w nauce, ograniczenie wizyt z dawnymi kolegami i wpadanie w nowe, toksyczne towarzystwo.

Ośrodki leczenia młodzieży

Leczenie uzależnień młodzieży następuje najszybciej pod okiem specjalistów. Specjalne ośrodki to czasami jedyna forma ratunku, jeśli dziecko już nie panuje nad swoim nałogiem. W miejscach tego typu często nastawia się na detoksykację. Odtruwanie organizmu jest prowadzone jednocześnie z terapią, która stara się przygotować psychicznie młodzież pod nowe wyzwania. Leczenie uzależnienia z pewnością nie jest proste, dlatego wiele zajęć prowadzonych jest grupowo. W ten sposób można poznać podobne do siebie osoby, które zmagają się z tymi samymi problemami. Ważne są też komfortowe warunki ośrodka, gdzie każdy ma swój prywatny pokój i dostaje regularnie posiłki.