Montaż paneli fotowoltaicznych – jak się do niego przygotować?

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak się do niego przygotować?

Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika. Według właścicieli domów jednorodzinnych jest to dobry sposób na zaoszczędzenie niemałych pieniędzy. Dodatkowym atutem są względy ekologiczne, gdyż rozwiązanie to sprzyja naszemu środowisku. Zanim jednak nastąpi montaż paneli fotowoltaicznych, warto wiedzieć, ja się na to przygotować. Podpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Montaż paneli słonecznych – o czym należy pamiętać?

Kiedy już podjęliśmy decyzje o montażu paneli fotowoltaicznych, konieczny jest wybór właściwego miejsca. Do tego konieczna jest wnikliwa obserwacja, w jaki sposób światło słoneczne operuje podczas konkretnych pór dnia. Musimy wziąć pod uwagę także wysokość i jego położenie w ciągu pór roku. Docelowe miejsce, w którym zamontowana zostanie fotowoltaika https://suntrack.pl/144-victron-energy , nie powinno być zacienione przez inne obiekty.

Kolejnym czynnikiem, który należy przeanalizować, są czynniki atmosferyczne. Ważne jest, z której strony najczęściej wieje wiatr. Warto sprawdzić także, po której stronie dachu zbiera się najwięcej śniegu. Należy także pamiętać, by instalacja była zamontowana w taki sposób, który zapewni dostęp powietrza z każdej jego strony. Istotny jest również kąt nachylenia. Montaż w poziomie może nie być korzystny, gdyż powoduje zbieranie się brudu na powierzchni paneli słonecznych. Istnieje możliwość wykonania montażu nawet na płaskim dachu, a umożliwiają to specjalne systemy. W wyjątkowych sytuacjach panele mogą zostać zamontowane na gruncie.